قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
تحقیقات باستان شناسی ثابت كرد؛

ایرانی ها 900 سال قبل با فناوری امروزی فولاد ضدزنگ تولید می كردند

ایرانی ها 900 سال قبل با فناوری امروزی فولاد ضدزنگ تولید می كردند

كروم همچون فلزات افزودنی به آلیاژهاست كه برای ساخت ابزار فولادی یا فولاد ضدزنگ به كار می رود. ایرانی ها ۹۰۰ سال قبل با علم به این مطلب فولاد ضدزنگ تولید می كردند.به گزارش قائم به نقل از نیواطلس، پیش از این تصور می شد انسان ها در اواخر قرن نوزدهم با این روش برای تولید فولاد ضدزنگ آشنا شدند. اما تحقیقات دیرینه شناسی نشان داده است ایرانیان در ۹۰۰ سال قبل با ترکیب کروم و فولاد آنرا به محصولی ضدزنگ مبدل می کردند.
تازه ترین پژوهش راحیل علی پور دانشجوی دکتری دانشگاه یو سی ال لندن نشان داده است که در مرکز ایران و در منطقه چاهک واقع در استان یزد محلی برای تولید فولاد وجود داشته که افراد شاغل در آن با نحوه تولید فولاد ضدزنگ آشنا بوده اند. در بعضی متون خطی به دست آمده از همین منطقه هم اشاراتی به این مسئله وجود دارد.
در دست نوشته ای به نام الجماهر فی معرفه الجواهر که در قرن دهم یا یازدهم میلادی (قرن چهارم یا پنجم هجری) توسط ابوریحان بیرونی نوشته شده، به ذوب فولاد در درجه حرارت بالا اشاره شده، اما زبان مورد استفاده برای توضیح مبحث و اصطلاحات به کار رفته در این متن منسوخ شده و بنابراین برای محققان امروزی به صورت دقیق قابل درک نیست.
یک ماده به کار رفته در این متن روسختاج نام دارد که باستان شناسان قبلاً در مورد معنا و مفهوم آن به جمع بندی نرسیده بودند. با عنایت به یافته های جدید بستان شناسی در چاهک به نظر می آید منظور از این ماده کرومیت معدنی است که از آن برای تولید فولاد کروم استفاده می شود. کشف نشانه های کرومیت و کروم در سایت دیرینه شناسی چاهک موید این مطلب است.
باستان شناسان با بررسی رادیوکربن های چند تکه ذغال سنگ به دست آمده از سایت مذکور قدمت کروم ها و کرومیت های چاهک را ۹۰۰ سال تخمین زده اند. استفاده از میکروسکوپ های الکترونیکی هم نشان داده است کروم یک تا دو درصد قطعات فولادی تولید شده در چاهک را تشکیل می داده است. البته امروزه برای ضدزنگ کردن فولاد از ۱۱ تا ۱۳ درصد کروم استفاده می شود.
به گفته علیپور این نخستین مدرک علمی است که نشان داده است کروم با آگاهی به فولاد اضافه شده تا آنرا ضدزنگ کند. این یک پدیده مختص به ایران است و از آن می توان برای شناسایی صنایع دستی و مصنوعات فلزی ضدزنگ در موزه ها استفاده نمود. در متون قدیمی، فولاد تولید شده در چاهک به دلیل الگوی خاص تولید آن مورد ستایش قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه به این مقاله علمی پژوهشی رجوع کنید.


منبع:

1399/07/05
13:48:07
5.0 / 5
1763
تگهای خبر: دكتر , سایت , ستایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم